top of page

על הפנים: מסכות נגד קורונה - על מייקינג, חדשנות ועיצוב בהונג קונג

הוויז׳ואל הזה של אנשים במסכות, המלווה את הסיקור הבלתי פוסק של התפרצות הנגיף הזה, מסקרן אותי אולי יותר מהכל. במוצר הקטן והפשוט הזה טמון המון כח, גם במניעת התפשטות המגפה, גם בסמליות שנבנית סביבו, וגם בעובדה שיש לו מיליוני משתמשים בבת אחת.


אז בדקתי ומצאתי, וחילקתי ל-3: הו-הא מה קרה?!, השפעת האינדיבידואל בהמון, ומה יהיה מחר?

שימו מסכה ובואו איתי!


1. הו-הא מה קרה?! רקע


בהונג קונג אפשר למצוא כמעט כל סחורה שעולה על דעתכם, וגם דברים שלא חלמתם עליהם. הכלכלה שלה חופשית ומשגשגת – מרכז בנקאות עולמי זה כאן (מדורגת 11 בעולם), וכ-90% מהתמ״ג מקורו בענפי השירות. אז מה הבעיה? חלקו של מגזר היצור התעשייתי הולך וקטן ועובר במידה רבה לסין. כלומר, כסף הם יודעים לייצר, אבל סחורות? מממ... פחות.


כמעט שום דבר לא מיוצר שם, הכל מיובא. כולל מסכות לפנים.

מסכות לפנים – נקודה טריוויאלית אחת מיני רבות, שהמגפה הזו העמדה בסמן שאלה.

באמצע משבר הקורונה – אין להשיג מסכות בהונג קונג, וכשיש – הן נמכרות במחיר מופקע והתור אליהן יכול להימשך כל הלילה.

אם אתה בריא ובעל אמצעים – מילא. אבל הקשישים והחלשים מה איתם?


Daniel Ramos, Unsplash

יצרני מסכות בהונג קונג כאמור, כמעט ואין. יכולת הייצור שלהם לא פוגשת את הביקוש (2 מסכות ביום בממוצע לאדם כפול 7.5 מיליון איש) רוצים להקים מפעל כזה? בהצלחה עם 4 חודשי הביורוקרטיה שצפויים לכם לפני שתוכלו לייצר את המסכה הראשונה.


מה עם לייבא? לא מעט משלוחים שהגיעו לאחרונה פשוט נגנבו בטרם הגיעו ליעדם, ובטרמינלים בלגן. אז מה עושים?


ככה.. קודם כל תבינו שהונג קונג, על 7.5 מיליון תושביה, מדורגת במקום ה-4 בעולם במדד הצפיפות. זה אומר מסות של אנשים במרחב הציבורי. לכן אמא של צ׳ונג לא תיתן לו לצאת בלי מסכה גם בשגרה. גם לא לאחותו ולאבא שלו, רק לכלב מותר. בתנאי שהוא לובש ג׳קט ;)


יש כל מיני סוגים של מסכות בשוק. לא כולן באמת מספקות את ההגנה הרצויה ממיקרובים. מסכת-מנתחים תקנית עשוה מ-3 שכבות: חיצונית – דוחה נוזלים, פנימית – סופגת נוזלים, ובאמצע שכבה מסננת חלקיקים בגודל של 2 מיקרון ומעלה, שזה חלקיק בקוטר 0.002 מ״מ.

גודל הווירוס: 1.2 מיקרון. שיט.


2. השפעת האינדיבידואל בהמון, או – התגובה


פעם שמעתי הרצאה של מישהו מפייסבוק, שסיפר שהיה להם צוות קטן וזמן מאוד מוגבל לתרגם את האפליקציה לרוב שפות העולם. ישבו וחשבו, וחשבו וחשבו, והדד-ליין קרב, אז חשבו עוד קצת – ואז באו עם הרעיון הגאוני – אנחנו מעטים, המשתמשים הם רבים - שהמשתמשים יתרגמו. וואלה עבד.

אותו דבר כאן. יוזמה של כמה מדענים לעזרה ראשונה עם המחסור במסכות – הכינו דבק, נייר ומספריים – ועשו זאת בעצמכם.תגובה נוספת: התארגנות הומנית של כמה גופים פרטיים למציאת פתרון לבעיה: the HK Mask.

שיתוף פעולה בין חברה מקומית לייצור סננים וסטודיו חברתי לטקסטיל חברו יחד בניצוחו של ד״ר קוונג, מרצה סלבריטי לכימיה (יותר מוולטר ווייט) באונ׳ הסינית בהונג קונג. הם החלו לייצר מסכות רב פעמיות מטקסטיל.


מסכות רב פעמיות הן דבר מוכר, אך משראה הד״ר שמחיר הבד ממנו הן מיוצרות התייקר פי 10 בשעת הדחק, פנה לחפש פיתרון אחר.


הוא ביקש מסטודנטים לשעבר שלו, שהיום עוסקים בפיתוח מסנני למערכות מיזוג אויר, לפתח בד שיכול לסנן חלקיקים קטנים. כך נהגה הרעיון לייצר מסכות מכותנה, שהן כייס לפילטר. את הסנן מחליפים כל יום, את המסכה יש לחטא בהרתחה לאחר כל שימוש. אפשר גם לחטא אותה במיקרוגל בחום מאוד גבוה. קונים אותה כקיט עם 50 או 100 פילטרים.המסכה נכנסה לייצור במפעל הקטן שזו כל פעילותו כרגע, ובנוסף יש קובץ עם הוראות הכנה לכל מי שרוצה להכין בעצמו. הכי חשוב – שהמסכה תשב טוב על הפנים – בכיסוי כמה שיותר הרמטי.

הגישה העיצובית של הדוקטור למוצר הזה היא – ימנים? שמאלנים? לא משנה! מסכות לכל.

לדבריו, אמנם יש חשיבה מאחורי כל פרט במוצר הזה (תהליך מרתק כשלעצמו), אך על העיצוב להיות אוניברסלי, כך שיתאים לכו-לם.


3. מה יהיה מחר? על חדשנות ועיצוב


ד״ר קוונג, מבסוט מהפיתוח שלו, לא עוצר כאן. הוא כבר חושב על היום שאחריי הקורונה. לדבריו, המדינה היחידה שתושביה תמיד עוטים מסכות היא יפן. אבל כדי לגרום ליפנים לרצות את המסכות שלו – על העיצוב שלו להיות יותר טוב משלהם. צריך רעיון שהם לא חשבו עלייו.

הוא לא עושה את זה בשביל כסף, כי אם למען המוניטין של מדינתו בעיצוב. איזה ד״ר זה..


השנקל שלי בנושא: מייקינג זה גמישות וזריזות, חדשנות זה חוסן ועיצוב זה עוצמה.

מחכה לפיתוח הישראלי לצורך הזה. שנהייה בריאים!


מקורות: ויקיפדיה, חדשות הונג קונג, עוד אחד, ועוד.


---


הכותבת: חוה ליאל מונסונגו מתמחה בעיצוב והפקת מתנות עסקיות ייחודיות לחוויית לקוח מעולה (קיים/פוטנציאלי), להגברת מודעות-מותג, לקידום מכירות, ולאירועים וכנסים עסקיים.


מוזמנים לעקוב אחריי בפייסבוק, באינסטגרם ובלינקדאין.

コメント


Recent Posts
Archive
bottom of page